Apie naujos kartos rekuperacija (NKR) - Vėdinima
Sveiki,
Siulome jums dvi vėdinimo sistemas, viena su rekuperacija, kuri nuolatos puikiai vėdins visas patalpas, palaikys tinkamą drėgmę ir vėdindama per šalčius, saugos iki 90 % šilumos, o per karščius vėsą.
Vėdinimo sistemoje su naujos kartos rekuperatoriais ( NKR ), san. mazguose turi būti geri buitiniai ištraukimo ventiliatoriai. Jų reikia, nes kai rekuperatoriai (NKR) patalpose „tampo“ ir maišo orą, o tuo metu tarkim tualete kažkas pridaro kvapų ir tualete esantis ventiliatorius šių kvapų nepašalina, juos į kambarius gali patraukti rekuperatoriai. Plane į san. mazgus sudėjome vienus iš geriausių buitinių ventiliatorių, kurie garantuos, kad iš san. mazgų dešimtmečius bus puikiai šalinami kvapai ir drėgmė. Tai ultra tylūs, dviejų greičių, su atbuliniu vožtuvu, pilnai Vokietijos gamyklose surenkami buitiniai ventiliatoriai .
Dabar papasakosiu ką žinau apie vėdinimą, rekuperaciją ir apie Naujos kartos Rekuperatorius (NKR) įrenginius. Galite skaityti galite ne. Jei skaitysite įvertinkit kaip specialistai, ar teisybę apie vėdinimą rašau.
Dauguma vėdinimo įrangos pardavėjų ir pirkėjų, žiūrėdami į vėdinimo įrenginius, kurie vadinasi - rekuperatoriai, pirmiausia kreipia dėmesį ir kalba apie tokį šių įrenginių parametrą, kaip šilumos išsaugojimo koeficientas. Bet ne daug kas susimasto, kad tas rekuperatoriaus šilumos išsaugojimo koeficientas, gamintojo nustatomas prie teigiamos lauko oro temperatūros ir kai rekuperatorius veikia minimaliausiu režimu. Kiek žinau visų rekuperatorių šilumos išsaugojimo koeficiento testai atliekami, kai lauke yra + 10 laipsnių Celsijaus. Taigi jei ant rekuperatoriaus parašyta, kad jis vėdindamas išsaugo iki 90 % patalpų šilumos, tai reiškia, kad gryno rekuperacijos proceso metu, t.y. kai iš patalpų šalinamas oras savo temperatūrą atiduoda ateinančiam iš lauko švariam orui, deklaruojamas 90 % šilumos perdavimo koeficientas, pasiekiamas tik tada, kai lauke yra + 10 ir daugiau laipsnių. T.y. kai lauke + 10, o patalpose + 20, iš patalpų išeinantis oras pašildys į patalpas tiekiamą orą nuo + 10 iki + 19 laipsnių ir taip bus pasiektas 90 % koeficientas. Ir tai bus pasiekta, kai sistema veiks minimaliausiu režimu, nes kuo greičiau, pro rekuperatoriaus šilumokaitį pateka šilto ir šalto oro srautai, tuo mažiau jie turi laiko vienas kitam perduoti savo temperatūrą. Jei lauke temperatūra žemesnė nei + 10, ar rekuperatorius veikia didesniu pajėgumu, rekuperatoriaus šilumos išsaugojimo koeficientas pradeda kristi. Ypač ženkliai šis koeficientas krenta rekuperatoriuose, kurių šilumokaičiai pagaminti iš metalinių plokštelių ir kurie jungiami prie ortakinių patalpų vėdinimo sistemų. Ir kai lauko oro temperatūra nukrenta žemiau 0 laipsnių Celsijaus, plokšteliniuose rekuperatoriuose šilumos atgavimo procesas visai sutrinka ir tampa labai mistinis, kadangi metalinės šilumokaičio plokštelės esančios prie oro padavimo ortakio pradeda apšalinėti ledu. Ir įsivaizduokite kokiu greičiu plokštelės apšalinėja kai lauke tarkim minus 10 ir rekuperatorius veikia dideliu pajėgumu. Tuomet į metalines plokšteles pučia milžiniško greičio vėjas, kurio temperatūra – 10, ir jei šalto ir greitai pritekančio oro nepašildytu galingi elektriniai tenai, tai tokio proceso metu visas rekuperatorius greitai taptu ledo luitu.
Taigi gaunasi, kad visi rekuperatoriai, kurie jungiami prie ortakinių vėdinimo sistemų ir oro temperatūros perdavimas juose vyksta per metalines plokšteles, netinka tose klimatinėse zonose, kur temperatūra nukrenta žemiau 0 laipsnių Celsijaus. Kad juos pritaikyti klimatui su neigiamomis oro temperatūromis, buvo prigalvota įvairių sprendimų.
Vienas iš sprendimu, tai rotacinio rekuperatoriaus sugalvojimas. Jame šilumokaitis iš metalinių plokštelių nuolatos sukasi, dėl to nespėja apšalti. Tačiau rotacinių rekuperatorių šilumos išsaugojimo koeficientas yra mažas (iš visų rekuperatorių rūšių mažiausias) ir jis vėdindamas nemažą dalį išmetamo oro gražina atgal. Be to rotaciniuose rekuperatoriuose nuolatos veikia 3 varikliai, todėl net jeigu jie neturi oro pašildymo teno, vien nuolatos veikdami 3 varikliai suvartoja gan daug elektros energijos.
Kai ortakiams pritaikytuose rekuperatoriuose statomi priešpriešinių oro srautų, nejudantys plokšteliniai šilumokaičiai, toje vietoje kur per ortakį į juos pučiamas oras iš lauko, prie net mažiausios minusinės temperatūros, jie pradeda apšalinėti ledu. Kad išspręsti šią plokštelinių šilumokaičių metalinių plokštelių apšalimo problemą, praktikoje taikomi keli sprendimai. Dažniausiai tai daro elektrinis tenas šildantys pritekantį šaltą orą, kitas sprendimas vėdinimo disbalansas, kai pritekančio, šviežio oro srautas maksimaliai sumažinamas, o ištekančio oro srautas padidinamas, ir pažangiausias sprendimas, - tai požeminių šilumokaičių įrengimas ir panaudojimas. Paprasčiausi ir pigiausi sprendimai rekuperatorių gamintojams, tai elektrinio teno naudojimas ir disbalanso kūrimas. Bet vartotojui rekuperatorius su elektriniu tenu labai pabrangina eksploatacijos išlaidas elektrai, ypač tada kai labiausiai ir reikalingas rekuperacijos procesas, žiema per didelius šalčius. O oro srautų išbalansavimas, sutrikdo proporcingą oro apykaitą patalpose ir kurdamas papildomą vakuumą namo viduje, skatiną šaltą orą veržtis per įvairias pastato angas ir praveriamas lauko duris. Sudėtingi plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių valdymo blokai, leidžia tenui per šalčius veikti trumpiau, bet visgi iki šiol, kai metalinių plokštelių pašildymui prie minusinių temperatūrų naudojamas elektrinis tenas, tokie rekuperatoriai sunaudoja gan didelius elektros energijos kiekius. Kai įrengiami požeminiai pritekančio oro šilumokaičiai, šalto pritekančio oro pašildymo kaštai būna mažiausi, bet tokios požeminės sistemos įrengimas yra labai brangus.
Turint omenyje faktą, kad patalpos turi būti vėdinamos nuolat ir vėdinimo įrengimai turi veikti nuolat, jų veikimui užtikrinti sunaudojamos elektros energijos kiekiai, turi didelę reikšmę. Ypač tai reikšminga privatiems, nuosavuose būstuose gyvenantiems žmonėms. Juk didžioji dauguma žmonių, kurie gyvena nuosavame būste, visuomet suinteresuoti turėti kuo mažesnę kasmėnesinę sąskaitą už elektros energiją. Individualiame būste veikianti papildoma priverstinio vėdinimo funkcija, kuri vadinasi rekuperacija, realybėje žmogui reikalinga ne tam, kad patalpų šilumą išsaugoti, o tam, kad saugotu pinigus, kurie išleidžiami patalpų apšildymui. Todėl net jei priverstinės vėdinimo sistemos šilumos išsaugojimo koeficientas aukštas, bet prie žemų oro temperatūrų lauke, įrenginys patalpų šilumos saugojimo funkcijai suvartoja daug elektros energijos, tai rekuperacijos funkcija tampa ne tiek pagalbininkė saugant šilumą, kiek papildoma našta. Juk jei vėdinimo sistema neturi rekuperacijos funkcijos ir būstą vėdina tiesiog iš lauko imdama šaltą orą, bet jos prarandamai patalpų šilumai atkurti yra pigiau naudoti bendrą būsto šildymo sistemą, nei mokėti už rekuperatoriaus veikimą, gaunasi, kad rekuperacijos funkcija neša tik nuostolius, o ne kažką taupo. Šiuo metu daug Lietuvos žmonių, kurie savo namuose turi sumontuotą ortakinę vėdinimo sistemą su plokšteliniais rekuperatoriais, pasakodami apie jos naudojimą praktikoje, sako, kad ją dažniausiai laiko išjungtą ir tik kartas nuo karto įsijungia pasivėdinti. O jei nuolat ją laiko įjungta, tuomet gan daug moka už elektrą, ypač žiemą. Taigi praktikoje, Lietuvos klimato zonoje, žmonės naudodami ortakines vėdinimo sistemas, kuriose rekuperacija vyksta metalinių plokštelių šilumokaičiuose, priversti nuolatos spręsti dilemą, - kas svarbiau, ar grynas oras namie ir didelės išlaidos elektros energijai, ar slogus ir drėgnas oras namie, bet už tai išsaugoti pinigai kišenėje?
Būtent labai mažomis elektros sąnaudomis, Naujos Kartos (NKR) vėdinimo įrenginiai labiausiai išsiskiria iš visų rinkoje esančių vėdinimo sprendimų, todėl jų vartotojams niekada nereikia spręsti dilemos, - ar namie kvėpuoti grynu oru ar išjungti vėdinimą ir taupyti pinigus, kuriuos rekuperatorius suvartoja per elektrą. Jei apie 150 m2, individualaus gyvenamojo namo savininkas, susimontuoja viso namo vėdinimo sistemą iš rekuperatorių (NKR), tai nuolat vėdindamas namą pirmu arba antru režimu, už elektros suvartojimą vėdinimui moka iki 2 Eurų per mėnesį. Taigi per metus iki 14 Eurų už elektrą vėdinimui, per 10 metų iki 140 Eurų už elektrą vėdinimui, per 20 metų iki 280 Eurų už elektrą vėdinimui, prie bet kokios lauko temperatūros nuo -35 iki + 40. Paklauskite šių skaičių pas plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių gamintojus, pardavėjus ir montuotojus. Paklauskite, kiek tarkim prie – 20 laipsnių šalčio lauke, realiai suvartos elektros energijos net patys pažangiausi rekuperatoriai su plokšteliniais šilumokaičiais, net su pačiais išmintingiausiais valdymo blokais, jei prie jų nėra prijungtas papildomas požeminis šilumokaitis?
2015 metų vasaros pradžioje, šalia Vilniaus, naujai statomame 150 m2 name, jo šeimininkai pradėjo montuotis naują ortakinę vėdinimo sistemą su šiuolaikišku vokišku plokšteliniu rekuperatoriumi. Ši sistema su visais ortakiais jiems kainuos apie 3,5 ar 4 tūkstančius Eurų, ir jiems šios sistemos montuotojai pažadėjo, kad jei sistema veiks minimaliu režimu, tai jie per mėnesi mokės tik 6 Eurus už elektrą. Taigi į metus 72 Eurus, per 10 metų 720 Eurų, per 20 metų 1440 Eurų. Ir čia jei pavyks užtikrinti sistemos darbą minimaliausiu režimu ir jeigu nei vienai minutei neįsijungs pritekantį orą pašildantis elektrinis tenas. Jeigu ši vėdinimo sistema bus įjunginėjama veikti ir greitesniais režimais, ir bus naudojama žiemą, kai tenas tikrai kartas nuo karto jungsis, tai elektros ji sunaudos žymiai daugiau, nei 6 Eurus per mėnėsį. Taigi elektros suvartojimo skirtumai net neskaičiuojant teno suvartojamos elektros energijos, tarp šiuolaikiškiausiu ortakinių rekuperatorių ir Lunos vėdinimo sprendimų yra labai ženklūs.
Dažnai ortakinių sistemų pardavėjai, kaip ortakinių sistemų privalumą prieš (NKR), išryškina tai, kad ortakinė sistema gali užtikrinti labai didelius pakeičiamo oro kiekius, o vat (NKR) sistema negali pakeisti labai daug oro patalpose. Bet realiai yra paskaičiuota, kad žmogus kvėpuodamas jaučia malonų ir gaivų orą, ir ore būna tinkamas deguonies ir anglies dvideginio kiekis, kai vienam žmogui, per valandą patiekiama 10 m3 šviežio oro. Pagal Lietuvos statybos reglamentą vienam žmogui pakanka 14.4 m3 šviežio oro per valandą. Tiksliai, pagal būsto plotą ir gyvenančių žmonių kiekį, parinktas Lunos vėdinimo įrenginių skaičius, užtikrina šiuos reikiamo oro kiekius su kaupu. Praktikoje, žmonės jau kelis metus savo būstuose naudojantis (NKR) vėdinimo sistemas, yra patenkinti oro kiekiais ir sako, kad jų namuose oras visuomet gaivus, grynas ir labai malonus. Ir dar svarbu pažymėti, kad realybėje, beveik visi tie individualių būstų savininkai, kurių būstai vėdinami ortakinėmis sistemomis su rekuperatoriais, kurių šilumokaičiai plokšteliniai, savo vėdinimo įrenginių valdymo blokus nustatinėja taip, kad vėdinimo sistema veiktu minimaliu režimu. Kad keistu kuo mažesnius oro kiekius ir kuo mažiau naudotu elektros energijos. Žmonės taip elgiasi, kadangi kuo daugiau vėdinimo sistema pakeičia oro, tuo ji mažiau išsaugo patalpų šilumos, t.y. krenta šilumos išsaugojimo koeficientas ir dar, dėl to, kad varikliui dirbant didesniu pajėgumu jie suvartoja daugiau elektros. Realybėje dideli oro kiekiai reikalingi gamybinėms, komercinėms ir įvairioms visuomeninėms patalpoms, o ne vienos šeimos individualiam būstui.
Su žmonėmis bendraujant apie (NKR) vėdinimo įrenginių kainas, dažnas jų pradžioje nusistebi, - kodėl rekuperacinė (NKR) vėdinimo sistema tokia brangi. Bet prieš stebėdamiesi žmonės dažnai neįvertina svarbių faktorių. Pirmas faktorius, kad Lunos įrengimai pilnai gaminami ir surenkami Vokietijoje. Šis faktorius garantuojantis (NKR) įrenginių kokybę ir ilgaamžiškumą yra labai svarbus, kadangi patalpų vėdinimo sistema turi veikti nuolatos ir be perstojo ir jokia kita gyvenamuosiuose būstuose esanti elektrinė sistema, taip intensyviai ir be perstojo neveikia. Net ir nuolatos prie elektros tinklo prijungtame šaldytuve, jo kompresorius veikia tarpais, o ne nuolatos.
Lyginant (NKR) rekuperatorių kainas su kainomis rekuperatorių, kurie pritaikyti ortakinėms sistemoms, tai esminį skirtumą sudaro jų šilumokaičių vertė. (NKR) rekuperatoriuose šilumokaitis padarytas iš keramikos ir brangių metalų mišinio, todėl yra daug brangesnis, negu skardos plokštelių komplektas ortakiams pritaikytuose rekuperatoriuose. Bet (NKR) rekuperatorius kainuoja tiek pat, kiek vieni iš pigiausių plokštelinių 400 Eurų. Pritaikytu ortakinėms sistemoms plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių kainų įvairovė yra gan didelė ir daugumos jų kaina ženkliai didesnė nei (NKR) rekuperatoriaus. Ir kad įsirengti vėdinimo sistemą su ortakiais, daugiausia reikia mokėti ne už rekuperatorių, o už gerus ortakius ir montavimo darbus. Įrenginėjant (NKR) vėdinimo sistemas montavimo darbai pigūs ir nereikia pirkti ortakių, todėl bendra sąmata tam pačiam namui, tiek rekuperacinės sistemos su ortakiais tiek rekuperacinės (NKR) be ortakių, būna panašios. O jeigu žmogus prie ortakinės sistemos nori sumontuoti pažangesnį, geresnio gamintojo rekuperatorių, tai tuomet ortakinės sistemos bendra sąmata būna jau ženkliai brangesnė, nei Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR).
(NKR) vėdinimo sistema, dar turi tokį neakivaizdų, bet manau tikrai reikšmingas privalumą prieš ortakines sistemas, - tai, kad (NKR) sistemos savininkas gali su ja elgtis kaip su bet kokia kita kilnojama buitine technika. T.y. labai paprastai, nuo angų sienoje gali nuimti plastikinius difuzorius, tuomet kelių minučių bėgyje Naujos Kartos Rekuperatorius (NKR) atjungti nuo srovės ir išsiimti juos iš angų. Taip pat iš rekuperatorius valdančio jungiklio dėžutės išsiimti valdymo blokelį su jungikliu ir pilnavertė būsto vėdinimo sistema (NKR), tampa kilnojama. Tuomet šios sistemos savininkas visą vėdinimo įrangą gali sumontuoti kitame pastate ar tiesiog parduoti ją per skelbimus. O likusias angas sienoje užkimšti tarkim akmens vata ir likusius apskritimus užglaistyti. Naudotos (NKR) sistemos pardavime, galėtume padėti ir mes, kadangi į mus kreipiasi daug klientų, kurie prašo kuo daugiau pamažinti (NKR) įrengimų kainą ir tuomet mes jiems galėtume pasiūlyti naudotą sistemą pigiau. Su ortakine sistema to nepadarysi, kadangi didžiausia jos kainą sudaro montavimo darbai ir vamzdžiai, prie kurių pritvirtinamos lubos. Taigi įmanoma būtų bandyti parduoti naudotą rekuperatorių ortakiams, bet vargu ar kas ji pirktu, kadangi kai žmogus savo name pasiryžta tūkstančius eurų mokėti už ortakius ir jų montavimą, tai jau tikrai nelabai taupys kelių šimtų eurų ant naudoto rekuperatoriaus.
Sukomplektuotą Naujos Kartos Rekuperacine (NKR) vėdinimo sistemą, sudaro daug brangių ir labai kokybiškų dalių. (NKR) vėdinimo sistemą su šilumos išsaugojimo funkciją, minimaliai gali sudaryti du rekuperatoriai (NKR), kurie tarpusavyje sujungiami bendru valdikliu. (NKR) rekuperatoriaus viduje yra labai pažangus ir ilgaamžis variklis, bei iš keramikos ir brangiųjų metalų mišinio sudarytas šilumokaitis. Rekuperatoriaus paviršius padengtas šilumos tiltus nutraukiančiu ir garsą izoliuojančiu ilgaamžiu rekuperatoriaus apvalkalu. Dviejų (NKR) rekuperatorių komplektą sudaro: 2 rekuperatoriai, įtampos keitiklis iš 220 į 12-14 voltų, greičius keičiantis ir dviejų rekuperatorių sąveiką sinchronizuojantis programuojamas valdymo blokelis, G3 klasės arba žiedadulkių filtras, lauko grotelės bei labai dailus vidaus difuzorius, su angos uždarymo funkciją, kuris gaminamas iš storo ir niekada negeltonuojančio plastiko. (NKR) vėdinimo sistema iš dviejų rekuperatorių, gali užtikrinti patalpų iki 60 m2 vėdinimą, veikdama prie bet kokios lauko temperatūros, ištisą parą, visą mėnesį be sustojimo, per mėnesį sunaudoja elektros už maždaug 0,4 Eur.
Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) vėdinimo sistema praktiškai neužima vietos patalpose, jos montavimas paprastas ir pigus. (NKR) įrengimų priežiūra gan paprasta. Tarkim jei ortakinėje sistemoje nesudėti brangūs antibakteriniai ortakiai, tai po 5 ar 10 metų ortakių vidų reikia dezinfekuoti ir valyti su specialia įranga. O (NKR) rekuperatorių net kapitalinis valymas yra labai paprastas ir kiekvienas vartotojas jį gali pasidaryti savarankiškai. Reikės tiesiog nuimti vidaus difuzorių, atjungti rekuperatoriaus maitinimo laidelį, tuomet paėmus už troselio iš angos sienoje išsitrauki rekuperatoriaus bloką su varikliu ir kelių minučių bėgyje prasivalius jį dulkiu siurbliu ar kompresoriumi, įstatyti jį atgal į angą ir prijungti.
Dar keli svarbūs Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) rekuperacinės sistemos parametrai. (NKR) šilumos išsaugojimo koeficientas, kai sistema veikia rekomenduojamu pirmu greičiu, siekia 90% ir šis faktas yra patvirtintas sertifikatais, bandymais ir realių klientų patirtimi visame pasaulyje ir Lietuvoje. Kalbant apie šilumos išsaugojimo koeficientą ypač svarbu pabrėžti, kad (NKR) rekuperatorių šilumokaičiai, veikimo metu niekada nepradeda užšalinėti, nors lauke būtų ir – 35 laipsniai šalčio. Todėl jiems nereikia jokių papildomų pritekančio oro pašildymo įrengimų. Be to esant net dideliems šalčiams lauke, (NKR) įrengimai , užtikrina gan aukštą šilumos išsaugojimo koeficientą. Todėl net ir šaltą žiemą, (NKR) rekuperatoriai vėdina ir saugo šilumą puikiai, į patalpas tiekdami tik pašildytą lauko orą, todėl juos išjunginėti nėra jokių priežasčių.
Dar apie Naujos Kartos Rekuperatorius (NKR) vėdinimo įrengimų veikimo principus.
Vėdinimo įrengimai (NKR) su patalpose sukauptos šilumos išsaugojimo funkcija, montuojami poromis ir sujungiami į bendrą valdiklį, kuris sinchronizuoja jų darbą. Veikimo metu, kuomet vieno įrenginio varikliukas orą pučia į patalpas, kito įrenginio varikliukas orą iš patalpų šalina. Tokiu būdu kuriami slėgių skirtumai ir prie orą šalinančio įrenginio slėgis mažėja, o prie orą tiekiančio didėja ir oras patalpose juda nuo didesnio slėgio link mažesnio. Šis procesas vyksta 70 sekundžių, tuomet abiejų įrenginių varikliukai sustoja ir pradeda suktis į priešingą pusę, t.y. tas kuris tiekė orą į patalpas, pradeda šalinti, o tas kuris šalino pradeda tiekti. Ir kas 70 sekundžių jie taip kaitaliojasi. Tokiu būdu oras esantis tarp įrenginių labai gerai maišosi ir gerai vėdinasi ir kambarių kampai. Tokia (NKR) Naujos Kartos Rekuperatoriu pora gali vėdinti vieną bendrą patalpą arba du atskirus ir net dvejomis durimis uždarytus kambarius, jeigu po durimis yra bent 1 centimetro tarpelis. Oro šalinimo metu, iš kambario išpučiamas oras, tekėdamas pro keraminį bloką, palieka jame savo temperatūra, o po 70 sekundžių, iš lauko ateinantis oras tekėdamas pro tą patį keraminį bloką, į patalpas patenka tik tada, kai paima keraminiame bloke sukauptą kambario temperatūrą ir bloke palieka savo temperatūrą. Taigi keraminiai blokai, visuomet kaupia kambario temperatūrą ir iš lauko ateinančiam orui šią kambario temperatūra perduoda. Todėl žiemos metu, pritekantis šaltas oras pašildomas iki kambario temperatūros, o vasaros metu pritekantis karštas oras atvėsinamas iki kambario temperatūros. Taip veikdami jie išsaugo iki 90 % patalpoje sukauptos temperatūros. Jei kalbėti moksliškai apie fizikinių procesų sąvokas, tai (NKR) vėdinimo sistema šilumą ne rekuperuoja, t.y. ne momentaliai perduoda, o regeneruoja, t.y. pirma sukaupia, o po to perduoda. Todėl taisyklingiau įrenginius (NKR) vadinti ne rekuperatoriais, o regeneratoriais. Bet kadangi šie (NKR) įrengimai patalpų vėdinimo prasme atlieka tą pačią funkciją, kaip ir daugelio Lietuvių sąmonėje tapę tradiciniais plokšteliniai rekuperatoriai su ortakių sistema, tai mes dėl paprastumo ir aiškumo vadiname juos rekuperatoriais.
Įrenginiai Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) valdomi arba paprastu dviejų klavišu jungtuku arba išmaniuoju valdymo pulteliu liečiamu ekranu. Šiais valdikliais junginėjami įrengimų (NKR) veikimo greičiai ir nuo jų veikimo greičių priklauso pakeičiamo oro kiekiai ir šilumos išsaugojimo koeficientai.
Vėdinimo įrengimų (NKR) atliekamas procesas atrodo paprastas, bet kad realybėje jis vyktu tinkamai, atitinkant reikiamus šilumos išsaugojimo koeficiento parametrus, reikiamos drėgmės palaikymo, pakeičiamo oro kiekio parametrus ir triukšmingumo lygi, svarbu kiekviena, net smulkiausia šilumokaičio ir varikliuko detalė. Labai svarbu tinkama varikliukų veikimo sinchronizacija ir jų sukimosi greitis. Jeigu nors mažiausia detalė neapskaičiuojama, iškarto ženkliai keičiasi oro srautai, garsas ir šilumos išsaugojimo koeficientas.
Jei kažkokioje namo vietoje nėra galimybės sumontuoti dviejų rekuperatorių (Naujos Kartos Rekuperatorius), tuomet siūlome rekuperatorių (NKR) eGO. Tai ta pati dviejų (NKR) rekuperatorių sistema, tik suspausta į vieną vamzdį. Tas pats 160 mm vamzdis į kurį montuojami (NKR) modelio rekuperatoriai, per vidurį padalintas į dvi dalis, pastatyti du varikliukai ir specialūs, oro srautus atskiriantis, difuzoriai. Kadangi šiame modelyje oro kanalai siaurėja per puse, tai beveik per puse sumažėja ir šio rekuperatoriaus keičiamo oro kiekiai. Šis rekuperatorius pritaikytas atskirai vėdinti vieną kambarį, vėdinimo metu kambaryje kuria nedidelį sūkurį ir neleidžia iš kambario orui pasišalinti į kitas patalpas. Todėl ypač tinka virtuvėms ir erdviems sanmazgams.
(NKR) gamina ir pigesnę vėdinimo sistemą, kuri neturi šilumos saugojimo funkcijos. Ši (NKR) vėdinimo sistema be patalpų temperatūros rekuperacijos funkcijos, t.y. be patalpose sukauptos šilumos saugojimo funkcijos, Lietuvos klimatinėmis sąlygomis, individualiuose žmonių būstuose naudojama jau kelis metus ir pilnai pasitvirtino. Ją sudaro kiekviename kambaryje į sieną montuojamos orlaidės ALD – R 160 ir specialūs, kelių skirtingų modifikacijų, slėginiai ventiliatoriai Silver, kurie montuojami į san. mazgus ir virtuvę. Veikimo principas, - slėginiai ventiliatoriai nuolatos, pirmu greičiu veikia be garso, tokiu būdų nuolatos viso būsto patalpose kuria nedidelį vakuumą ir dėl to į patalpas per orlaides nuolatos teka oras. Orlaides sudaro visiškai garsą iš lauko užblokuojantys ir šalčio tiltus nutraukiantys žiedai, vėjo vožtuvas, oro filtras, oro pralaidumą reguliuojanti membrana, plastikinis vamzdis, lauko grotelės ir vidaus difuzorius toks pat kaip ir (NKR) rekuperatoriaus . Nors visa orlaidė namo sienoje montuojama 16 cm diametro angoje, tačiau sumontuotoje orlaidėje, per orlaidės vidurį liekanti oro pritekėjimo anga, yra labai siaura. Tokia sistema su slėginiais ventiliatoriais Silver, kaip ir (NKR) rekuperatoriai, užtikrina, kad namuose oras būtų nuolatos gaivus, tinkamo drėgnumo, sienos bei langai visuomet būtų sausi ir nuolatos veikdama irgi vartoja mažai elektros (vienas Silver ventiliatorius 5 W). Tačiau vėdinimo sistemoje su ištraukimo ventiliatoriais Silver, per šalčius esant žemiau nei minus 10, gali pasijausti kiek pastabesni patalpose sukauptos šilumos nuostoliai. Bet jei orlaidės sumontuotos teisingoje vietoje, patalpose jokio diskomforto dėl šaltų srovių nebus, jei per šalčius radiatoriai ar grindinis šildymas skleis pakankamą šilumą. Kiekvienas slėginis ventiliatorius Silver, nuolatos veikdamas beveik be garso, iš patalpų per valandą pašalina 30 m3 oro, o orlaidėse stovinti membraną neleidžia pro jas tekėti didesniam nei 15 m3 oro srautui per valanda. Per orlaidę į patalpas pritekantis oras nepučiamas tiesiai, o (NKR) difuzoriaus paskirstomas į 4 skirtingas puses palei sieną, todėl gerai maišosi su patalpų oru (per šalčius su nuo šilumos šaltiniu kylančiu šiltu oru). Vasaros karščių metu, tokioje sistemoje su slėginiais ventiliatoriais, galima uždaryti orlaides esančias saulės atokaitoje, ir palikti atviras tik tas kurios pavėsyje, tuomet į namą bus traukiamas kiek vėsesnis oras. Tokia sistemą Lietuvoje esame sumontavę ir renovuotuose ir nerenovuotuose senos statybos daugiabučiuose, ir naujuose ir senuose butuose ir namuose. Visur atsiliepimai puikūs ir žmonės patenkinti jos veikimu.
Dar pateiksiu (NKR) Silver slėginių ventiliatorių ir orlaidžių parametrus. Šiems parametrams Lietuvos rinkoje analogu nėra.
Silver ventiliatorių išskirtiniai parametrai:
- sukuriamas slėgis 221 Pa;
- du greičiai;
- triukšmo lygis 24 dB prie pirmo greičio ir 35 dB prie antro;
- elektros sąnaudos - 5,2 prie pirmo greičio, 10,9 prie antro greičio.
Orlaidžių RLD-R 160 išskirtiniai parametrai:
- garso izoliacija 54 dB
- oro srauto reguliavimas nuo 15 m3/h iki 25 m3/h, arba visai užsidaro;
- pilnavertė termoizoliacija tarp sienos ir pritekančio oro.
Dar kažkiek palyginau (NKR) beortakines vėdinimo sistemas su kitomis beortakinėmis vėdinimo sistemomis, išdėstysiu savo požiūrį, kuri paremiu faktais iš praktikos ir logika.
Jei paliginti (NKR) su kitomis beortakinėmis vėdinimo sistemomis, tai sertifikuota, beortakinė, rekuperacinė vėdinimo sistema kurią siūlo (NKR), šiuo metu Lietuvos rinkoje kainuoja mažiausiai. Pigiau galima rasti, - beortakinę vėdinimo įrangą be rekuperacijos, arba analogišku principu kaip ir (NKR) rekuperatoriai sukurtas vėdinimo įrangos kopijas. Rekuperacijos funkcija turintys, beortakiniai, bet už (NKR) pigesni įrengimai arba neveiks kaip sistema arba jų veikimas nebus patvirtintas sertifikatais, arba ir tas ir tas viename. Kiek mes analizuojame ir stebime būtent vėdinimo įrangos rinką, tai gaminamos ir parduodamos pigesnės (NKR) kopijos, nuo (NKR) ženkliai atsilieka pagal šilumos išsaugojimo koeficientą ir triukšmingumą, nors aišku šių įrengimų pardavėjai aiškina ir įrodinėja, kad jų įrengimai tokie pat geri kaip ir (NKR). Yra ir daugiau reikšmingų parametrų, kuriais (NKR) lenkia pigesnes kopijas. Be to iš žmonių pasakojimų, kurie yra susimontavę pigesnes (NKR) kopijas, mes sužinome, kad pigesnių kopijų pardavėjai dažnai žmonėms meluoja. Kadangi jų įranga neturi sertifikatų, kurie patvirtintu, kad jų įrengimai gali veikti kaip sistema, tai pardavėjai patys sugalvoja, kiek, kokių ir kaip pas žmogų turėtu būti sumontuota įrengimų ir meluoja, kad viskas veiks labai gerai. O realybėje su tokia įranga žmonės žiemą arba šąla, arba ją išjunginėja ir užkiša angas, ir dar kenčia nuo garsaus ūžesio. Ir tokiais veiksmais dar kenkia visoms beortakinėms sistemoms,, kadangi žmonės labai nesigilindami kokia tiksliai beortakinė sistema veikia prastai, pradeda skleisti gandus, kad visos beortakinės sistemos yra pigi ir prastai veikianti alternatyva ortakinėms sistemoms. Ir net jei garsiai ūžiančias ir žiemą šaldančias pigesnes (NKR) kopijas parduodantys žmonės, siūlytu ir montuotų visą savo vėdinimo įrangą kaip vientisą būsto vėdinimo sistemą, su visais reikiamais priedais ir reikiamai ją sureguliuotu, tai jų kaina beveik nesiskirtų nuo (NKR). O kas pasakys, kaip bus su pigesnėmis (NKR) kopijomis tarkim po 15 ar 20 metų? Kaip bus su jų atsarginėmis dalimis ir koks servisas joms bus atliekamas? Be to (NKR) yra išbaigta sistema, yra daug visokiausių įrangos priedų, filtrų, galimybių kombinuoti rekuperacija su mechaninio ištraukimo sistemą ir kiekvienas klientas gali komplektuoti sistemą pagal savo poreikius. Tai apibendrinant išvadas apie panašiu principu, kaip ir (NKR) veikiančias, bet pigesnes alternatyvas, galima konstatuoti, kad - pigi prekė iš bėdos ir yra pigi prekė iš bėdos, kuri skirta visai pinigų neturintiems žmonėms nors kažkiek pagerinti patalpų vėdinimą.
Vokietija yra aiški pasaulio lyderė pagal naujoves ir inovacijas statybose. Ir šiuo metu beveik jau visi Vokietijos gamintojai gaminantys plokštelinius rekuperatorius ortakinėms sistemoms, pamate, kokią vertę žmonėms duoda (NKR) beortakinės vėdinimo sistemos, specialiai gyvenamųjų butų ir namų rinkai, pradėjo gaminti (NKR) analogus. Bet Lunos būdami šių sistemų lyderiais visame pasaulyje, sugeba visus analogiškos kokybės konkurentus nukonkuruoti mažesne kaina. Taigi visi kokybiški beortakiniai rekuperatoriai, veikiantys panašiu principu kaip ir (NKR), šiuo metu yra brangesni.
Pastaruoju laikotarpiu Vokietijoje, į individualius būstus žmonės statosi dažniausiai tik tokias beortakines sistemas, kadangi jos turi daug jau minėtų pranašumu. Apibendrinant pagrindiniai pranašumui yra 6:
Taigi jei savo name susimontuosite (NKR) vėdinimo sistemą, tai garantuotai turėsite puikią vėdinimo sistemą, kuri beveik neeikvos jūsų pinigų elektrai ir jei atsiras būtinybė, ją bet kada galėsite parduoti, susigražindami gan ženklią dalį sumokėtų pinigų. (NKR) siūlo, šiuo metu pažangiausius pasaulyje vėdinimo sprendimus, turi visus reikiamus sertifikatus ir garantijas. Tarkim turi labai svarbų sertifikatą, kuriuo nepriklausomi vėdinimo ekspertai patvirtino, kad tinkamai sumontuoti (NKR) įrengimai, veikia kaip pilnavertė priverstinio namo vėdinimo sistemą. Taip pat yra sertifikatas, kuris patvirtina, kad (NKR) įrengimai tinka ir aukščiausios, A+++ klasės pasyviems namams.
Siulome jums dvi vėdinimo sistemas, viena su rekuperacija, kuri nuolatos puikiai vėdins visas patalpas, palaikys tinkamą drėgmę ir vėdindama per šalčius, saugos iki 90 % šilumos, o per karščius vėsą.
- Sistema be rekuperacijos, ji irgi puikiai vėdins namo patalpas, palaikys tinkamą drėgmę, tačiau ji nereguliuos pritekančio oro temperatūros ir tiesiog po truputi trauks tokį orą, kuris tuo metu yra lauke.
- Nuolat veikdama, visa vėdinimo sistema su Naujos Kartos Rekuperatoriais (NKR), per mėnesį suvartos elektros energijos, už mažiau nei 2 Eurus. O vėdinimo sistema be rekuperacijos suvartos iki 3 Eurų.
Vėdinimo sistemoje su naujos kartos rekuperatoriais ( NKR ), san. mazguose turi būti geri buitiniai ištraukimo ventiliatoriai. Jų reikia, nes kai rekuperatoriai (NKR) patalpose „tampo“ ir maišo orą, o tuo metu tarkim tualete kažkas pridaro kvapų ir tualete esantis ventiliatorius šių kvapų nepašalina, juos į kambarius gali patraukti rekuperatoriai. Plane į san. mazgus sudėjome vienus iš geriausių buitinių ventiliatorių, kurie garantuos, kad iš san. mazgų dešimtmečius bus puikiai šalinami kvapai ir drėgmė. Tai ultra tylūs, dviejų greičių, su atbuliniu vožtuvu, pilnai Vokietijos gamyklose surenkami buitiniai ventiliatoriai .
Dabar papasakosiu ką žinau apie vėdinimą, rekuperaciją ir apie Naujos kartos Rekuperatorius (NKR) įrenginius. Galite skaityti galite ne. Jei skaitysite įvertinkit kaip specialistai, ar teisybę apie vėdinimą rašau.
Dauguma vėdinimo įrangos pardavėjų ir pirkėjų, žiūrėdami į vėdinimo įrenginius, kurie vadinasi - rekuperatoriai, pirmiausia kreipia dėmesį ir kalba apie tokį šių įrenginių parametrą, kaip šilumos išsaugojimo koeficientas. Bet ne daug kas susimasto, kad tas rekuperatoriaus šilumos išsaugojimo koeficientas, gamintojo nustatomas prie teigiamos lauko oro temperatūros ir kai rekuperatorius veikia minimaliausiu režimu. Kiek žinau visų rekuperatorių šilumos išsaugojimo koeficiento testai atliekami, kai lauke yra + 10 laipsnių Celsijaus. Taigi jei ant rekuperatoriaus parašyta, kad jis vėdindamas išsaugo iki 90 % patalpų šilumos, tai reiškia, kad gryno rekuperacijos proceso metu, t.y. kai iš patalpų šalinamas oras savo temperatūrą atiduoda ateinančiam iš lauko švariam orui, deklaruojamas 90 % šilumos perdavimo koeficientas, pasiekiamas tik tada, kai lauke yra + 10 ir daugiau laipsnių. T.y. kai lauke + 10, o patalpose + 20, iš patalpų išeinantis oras pašildys į patalpas tiekiamą orą nuo + 10 iki + 19 laipsnių ir taip bus pasiektas 90 % koeficientas. Ir tai bus pasiekta, kai sistema veiks minimaliausiu režimu, nes kuo greičiau, pro rekuperatoriaus šilumokaitį pateka šilto ir šalto oro srautai, tuo mažiau jie turi laiko vienas kitam perduoti savo temperatūrą. Jei lauke temperatūra žemesnė nei + 10, ar rekuperatorius veikia didesniu pajėgumu, rekuperatoriaus šilumos išsaugojimo koeficientas pradeda kristi. Ypač ženkliai šis koeficientas krenta rekuperatoriuose, kurių šilumokaičiai pagaminti iš metalinių plokštelių ir kurie jungiami prie ortakinių patalpų vėdinimo sistemų. Ir kai lauko oro temperatūra nukrenta žemiau 0 laipsnių Celsijaus, plokšteliniuose rekuperatoriuose šilumos atgavimo procesas visai sutrinka ir tampa labai mistinis, kadangi metalinės šilumokaičio plokštelės esančios prie oro padavimo ortakio pradeda apšalinėti ledu. Ir įsivaizduokite kokiu greičiu plokštelės apšalinėja kai lauke tarkim minus 10 ir rekuperatorius veikia dideliu pajėgumu. Tuomet į metalines plokšteles pučia milžiniško greičio vėjas, kurio temperatūra – 10, ir jei šalto ir greitai pritekančio oro nepašildytu galingi elektriniai tenai, tai tokio proceso metu visas rekuperatorius greitai taptu ledo luitu.
Taigi gaunasi, kad visi rekuperatoriai, kurie jungiami prie ortakinių vėdinimo sistemų ir oro temperatūros perdavimas juose vyksta per metalines plokšteles, netinka tose klimatinėse zonose, kur temperatūra nukrenta žemiau 0 laipsnių Celsijaus. Kad juos pritaikyti klimatui su neigiamomis oro temperatūromis, buvo prigalvota įvairių sprendimų.
Vienas iš sprendimu, tai rotacinio rekuperatoriaus sugalvojimas. Jame šilumokaitis iš metalinių plokštelių nuolatos sukasi, dėl to nespėja apšalti. Tačiau rotacinių rekuperatorių šilumos išsaugojimo koeficientas yra mažas (iš visų rekuperatorių rūšių mažiausias) ir jis vėdindamas nemažą dalį išmetamo oro gražina atgal. Be to rotaciniuose rekuperatoriuose nuolatos veikia 3 varikliai, todėl net jeigu jie neturi oro pašildymo teno, vien nuolatos veikdami 3 varikliai suvartoja gan daug elektros energijos.
Kai ortakiams pritaikytuose rekuperatoriuose statomi priešpriešinių oro srautų, nejudantys plokšteliniai šilumokaičiai, toje vietoje kur per ortakį į juos pučiamas oras iš lauko, prie net mažiausios minusinės temperatūros, jie pradeda apšalinėti ledu. Kad išspręsti šią plokštelinių šilumokaičių metalinių plokštelių apšalimo problemą, praktikoje taikomi keli sprendimai. Dažniausiai tai daro elektrinis tenas šildantys pritekantį šaltą orą, kitas sprendimas vėdinimo disbalansas, kai pritekančio, šviežio oro srautas maksimaliai sumažinamas, o ištekančio oro srautas padidinamas, ir pažangiausias sprendimas, - tai požeminių šilumokaičių įrengimas ir panaudojimas. Paprasčiausi ir pigiausi sprendimai rekuperatorių gamintojams, tai elektrinio teno naudojimas ir disbalanso kūrimas. Bet vartotojui rekuperatorius su elektriniu tenu labai pabrangina eksploatacijos išlaidas elektrai, ypač tada kai labiausiai ir reikalingas rekuperacijos procesas, žiema per didelius šalčius. O oro srautų išbalansavimas, sutrikdo proporcingą oro apykaitą patalpose ir kurdamas papildomą vakuumą namo viduje, skatiną šaltą orą veržtis per įvairias pastato angas ir praveriamas lauko duris. Sudėtingi plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių valdymo blokai, leidžia tenui per šalčius veikti trumpiau, bet visgi iki šiol, kai metalinių plokštelių pašildymui prie minusinių temperatūrų naudojamas elektrinis tenas, tokie rekuperatoriai sunaudoja gan didelius elektros energijos kiekius. Kai įrengiami požeminiai pritekančio oro šilumokaičiai, šalto pritekančio oro pašildymo kaštai būna mažiausi, bet tokios požeminės sistemos įrengimas yra labai brangus.
Turint omenyje faktą, kad patalpos turi būti vėdinamos nuolat ir vėdinimo įrengimai turi veikti nuolat, jų veikimui užtikrinti sunaudojamos elektros energijos kiekiai, turi didelę reikšmę. Ypač tai reikšminga privatiems, nuosavuose būstuose gyvenantiems žmonėms. Juk didžioji dauguma žmonių, kurie gyvena nuosavame būste, visuomet suinteresuoti turėti kuo mažesnę kasmėnesinę sąskaitą už elektros energiją. Individualiame būste veikianti papildoma priverstinio vėdinimo funkcija, kuri vadinasi rekuperacija, realybėje žmogui reikalinga ne tam, kad patalpų šilumą išsaugoti, o tam, kad saugotu pinigus, kurie išleidžiami patalpų apšildymui. Todėl net jei priverstinės vėdinimo sistemos šilumos išsaugojimo koeficientas aukštas, bet prie žemų oro temperatūrų lauke, įrenginys patalpų šilumos saugojimo funkcijai suvartoja daug elektros energijos, tai rekuperacijos funkcija tampa ne tiek pagalbininkė saugant šilumą, kiek papildoma našta. Juk jei vėdinimo sistema neturi rekuperacijos funkcijos ir būstą vėdina tiesiog iš lauko imdama šaltą orą, bet jos prarandamai patalpų šilumai atkurti yra pigiau naudoti bendrą būsto šildymo sistemą, nei mokėti už rekuperatoriaus veikimą, gaunasi, kad rekuperacijos funkcija neša tik nuostolius, o ne kažką taupo. Šiuo metu daug Lietuvos žmonių, kurie savo namuose turi sumontuotą ortakinę vėdinimo sistemą su plokšteliniais rekuperatoriais, pasakodami apie jos naudojimą praktikoje, sako, kad ją dažniausiai laiko išjungtą ir tik kartas nuo karto įsijungia pasivėdinti. O jei nuolat ją laiko įjungta, tuomet gan daug moka už elektrą, ypač žiemą. Taigi praktikoje, Lietuvos klimato zonoje, žmonės naudodami ortakines vėdinimo sistemas, kuriose rekuperacija vyksta metalinių plokštelių šilumokaičiuose, priversti nuolatos spręsti dilemą, - kas svarbiau, ar grynas oras namie ir didelės išlaidos elektros energijai, ar slogus ir drėgnas oras namie, bet už tai išsaugoti pinigai kišenėje?
Būtent labai mažomis elektros sąnaudomis, Naujos Kartos (NKR) vėdinimo įrenginiai labiausiai išsiskiria iš visų rinkoje esančių vėdinimo sprendimų, todėl jų vartotojams niekada nereikia spręsti dilemos, - ar namie kvėpuoti grynu oru ar išjungti vėdinimą ir taupyti pinigus, kuriuos rekuperatorius suvartoja per elektrą. Jei apie 150 m2, individualaus gyvenamojo namo savininkas, susimontuoja viso namo vėdinimo sistemą iš rekuperatorių (NKR), tai nuolat vėdindamas namą pirmu arba antru režimu, už elektros suvartojimą vėdinimui moka iki 2 Eurų per mėnesį. Taigi per metus iki 14 Eurų už elektrą vėdinimui, per 10 metų iki 140 Eurų už elektrą vėdinimui, per 20 metų iki 280 Eurų už elektrą vėdinimui, prie bet kokios lauko temperatūros nuo -35 iki + 40. Paklauskite šių skaičių pas plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių gamintojus, pardavėjus ir montuotojus. Paklauskite, kiek tarkim prie – 20 laipsnių šalčio lauke, realiai suvartos elektros energijos net patys pažangiausi rekuperatoriai su plokšteliniais šilumokaičiais, net su pačiais išmintingiausiais valdymo blokais, jei prie jų nėra prijungtas papildomas požeminis šilumokaitis?
2015 metų vasaros pradžioje, šalia Vilniaus, naujai statomame 150 m2 name, jo šeimininkai pradėjo montuotis naują ortakinę vėdinimo sistemą su šiuolaikišku vokišku plokšteliniu rekuperatoriumi. Ši sistema su visais ortakiais jiems kainuos apie 3,5 ar 4 tūkstančius Eurų, ir jiems šios sistemos montuotojai pažadėjo, kad jei sistema veiks minimaliu režimu, tai jie per mėnesi mokės tik 6 Eurus už elektrą. Taigi į metus 72 Eurus, per 10 metų 720 Eurų, per 20 metų 1440 Eurų. Ir čia jei pavyks užtikrinti sistemos darbą minimaliausiu režimu ir jeigu nei vienai minutei neįsijungs pritekantį orą pašildantis elektrinis tenas. Jeigu ši vėdinimo sistema bus įjunginėjama veikti ir greitesniais režimais, ir bus naudojama žiemą, kai tenas tikrai kartas nuo karto jungsis, tai elektros ji sunaudos žymiai daugiau, nei 6 Eurus per mėnėsį. Taigi elektros suvartojimo skirtumai net neskaičiuojant teno suvartojamos elektros energijos, tarp šiuolaikiškiausiu ortakinių rekuperatorių ir Lunos vėdinimo sprendimų yra labai ženklūs.
Dažnai ortakinių sistemų pardavėjai, kaip ortakinių sistemų privalumą prieš (NKR), išryškina tai, kad ortakinė sistema gali užtikrinti labai didelius pakeičiamo oro kiekius, o vat (NKR) sistema negali pakeisti labai daug oro patalpose. Bet realiai yra paskaičiuota, kad žmogus kvėpuodamas jaučia malonų ir gaivų orą, ir ore būna tinkamas deguonies ir anglies dvideginio kiekis, kai vienam žmogui, per valandą patiekiama 10 m3 šviežio oro. Pagal Lietuvos statybos reglamentą vienam žmogui pakanka 14.4 m3 šviežio oro per valandą. Tiksliai, pagal būsto plotą ir gyvenančių žmonių kiekį, parinktas Lunos vėdinimo įrenginių skaičius, užtikrina šiuos reikiamo oro kiekius su kaupu. Praktikoje, žmonės jau kelis metus savo būstuose naudojantis (NKR) vėdinimo sistemas, yra patenkinti oro kiekiais ir sako, kad jų namuose oras visuomet gaivus, grynas ir labai malonus. Ir dar svarbu pažymėti, kad realybėje, beveik visi tie individualių būstų savininkai, kurių būstai vėdinami ortakinėmis sistemomis su rekuperatoriais, kurių šilumokaičiai plokšteliniai, savo vėdinimo įrenginių valdymo blokus nustatinėja taip, kad vėdinimo sistema veiktu minimaliu režimu. Kad keistu kuo mažesnius oro kiekius ir kuo mažiau naudotu elektros energijos. Žmonės taip elgiasi, kadangi kuo daugiau vėdinimo sistema pakeičia oro, tuo ji mažiau išsaugo patalpų šilumos, t.y. krenta šilumos išsaugojimo koeficientas ir dar, dėl to, kad varikliui dirbant didesniu pajėgumu jie suvartoja daugiau elektros. Realybėje dideli oro kiekiai reikalingi gamybinėms, komercinėms ir įvairioms visuomeninėms patalpoms, o ne vienos šeimos individualiam būstui.
Su žmonėmis bendraujant apie (NKR) vėdinimo įrenginių kainas, dažnas jų pradžioje nusistebi, - kodėl rekuperacinė (NKR) vėdinimo sistema tokia brangi. Bet prieš stebėdamiesi žmonės dažnai neįvertina svarbių faktorių. Pirmas faktorius, kad Lunos įrengimai pilnai gaminami ir surenkami Vokietijoje. Šis faktorius garantuojantis (NKR) įrenginių kokybę ir ilgaamžiškumą yra labai svarbus, kadangi patalpų vėdinimo sistema turi veikti nuolatos ir be perstojo ir jokia kita gyvenamuosiuose būstuose esanti elektrinė sistema, taip intensyviai ir be perstojo neveikia. Net ir nuolatos prie elektros tinklo prijungtame šaldytuve, jo kompresorius veikia tarpais, o ne nuolatos.
Lyginant (NKR) rekuperatorių kainas su kainomis rekuperatorių, kurie pritaikyti ortakinėms sistemoms, tai esminį skirtumą sudaro jų šilumokaičių vertė. (NKR) rekuperatoriuose šilumokaitis padarytas iš keramikos ir brangių metalų mišinio, todėl yra daug brangesnis, negu skardos plokštelių komplektas ortakiams pritaikytuose rekuperatoriuose. Bet (NKR) rekuperatorius kainuoja tiek pat, kiek vieni iš pigiausių plokštelinių 400 Eurų. Pritaikytu ortakinėms sistemoms plokštelinių ir rotacinių rekuperatorių kainų įvairovė yra gan didelė ir daugumos jų kaina ženkliai didesnė nei (NKR) rekuperatoriaus. Ir kad įsirengti vėdinimo sistemą su ortakiais, daugiausia reikia mokėti ne už rekuperatorių, o už gerus ortakius ir montavimo darbus. Įrenginėjant (NKR) vėdinimo sistemas montavimo darbai pigūs ir nereikia pirkti ortakių, todėl bendra sąmata tam pačiam namui, tiek rekuperacinės sistemos su ortakiais tiek rekuperacinės (NKR) be ortakių, būna panašios. O jeigu žmogus prie ortakinės sistemos nori sumontuoti pažangesnį, geresnio gamintojo rekuperatorių, tai tuomet ortakinės sistemos bendra sąmata būna jau ženkliai brangesnė, nei Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR).
(NKR) vėdinimo sistema, dar turi tokį neakivaizdų, bet manau tikrai reikšmingas privalumą prieš ortakines sistemas, - tai, kad (NKR) sistemos savininkas gali su ja elgtis kaip su bet kokia kita kilnojama buitine technika. T.y. labai paprastai, nuo angų sienoje gali nuimti plastikinius difuzorius, tuomet kelių minučių bėgyje Naujos Kartos Rekuperatorius (NKR) atjungti nuo srovės ir išsiimti juos iš angų. Taip pat iš rekuperatorius valdančio jungiklio dėžutės išsiimti valdymo blokelį su jungikliu ir pilnavertė būsto vėdinimo sistema (NKR), tampa kilnojama. Tuomet šios sistemos savininkas visą vėdinimo įrangą gali sumontuoti kitame pastate ar tiesiog parduoti ją per skelbimus. O likusias angas sienoje užkimšti tarkim akmens vata ir likusius apskritimus užglaistyti. Naudotos (NKR) sistemos pardavime, galėtume padėti ir mes, kadangi į mus kreipiasi daug klientų, kurie prašo kuo daugiau pamažinti (NKR) įrengimų kainą ir tuomet mes jiems galėtume pasiūlyti naudotą sistemą pigiau. Su ortakine sistema to nepadarysi, kadangi didžiausia jos kainą sudaro montavimo darbai ir vamzdžiai, prie kurių pritvirtinamos lubos. Taigi įmanoma būtų bandyti parduoti naudotą rekuperatorių ortakiams, bet vargu ar kas ji pirktu, kadangi kai žmogus savo name pasiryžta tūkstančius eurų mokėti už ortakius ir jų montavimą, tai jau tikrai nelabai taupys kelių šimtų eurų ant naudoto rekuperatoriaus.
Sukomplektuotą Naujos Kartos Rekuperacine (NKR) vėdinimo sistemą, sudaro daug brangių ir labai kokybiškų dalių. (NKR) vėdinimo sistemą su šilumos išsaugojimo funkciją, minimaliai gali sudaryti du rekuperatoriai (NKR), kurie tarpusavyje sujungiami bendru valdikliu. (NKR) rekuperatoriaus viduje yra labai pažangus ir ilgaamžis variklis, bei iš keramikos ir brangiųjų metalų mišinio sudarytas šilumokaitis. Rekuperatoriaus paviršius padengtas šilumos tiltus nutraukiančiu ir garsą izoliuojančiu ilgaamžiu rekuperatoriaus apvalkalu. Dviejų (NKR) rekuperatorių komplektą sudaro: 2 rekuperatoriai, įtampos keitiklis iš 220 į 12-14 voltų, greičius keičiantis ir dviejų rekuperatorių sąveiką sinchronizuojantis programuojamas valdymo blokelis, G3 klasės arba žiedadulkių filtras, lauko grotelės bei labai dailus vidaus difuzorius, su angos uždarymo funkciją, kuris gaminamas iš storo ir niekada negeltonuojančio plastiko. (NKR) vėdinimo sistema iš dviejų rekuperatorių, gali užtikrinti patalpų iki 60 m2 vėdinimą, veikdama prie bet kokios lauko temperatūros, ištisą parą, visą mėnesį be sustojimo, per mėnesį sunaudoja elektros už maždaug 0,4 Eur.
Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) vėdinimo sistema praktiškai neužima vietos patalpose, jos montavimas paprastas ir pigus. (NKR) įrengimų priežiūra gan paprasta. Tarkim jei ortakinėje sistemoje nesudėti brangūs antibakteriniai ortakiai, tai po 5 ar 10 metų ortakių vidų reikia dezinfekuoti ir valyti su specialia įranga. O (NKR) rekuperatorių net kapitalinis valymas yra labai paprastas ir kiekvienas vartotojas jį gali pasidaryti savarankiškai. Reikės tiesiog nuimti vidaus difuzorių, atjungti rekuperatoriaus maitinimo laidelį, tuomet paėmus už troselio iš angos sienoje išsitrauki rekuperatoriaus bloką su varikliu ir kelių minučių bėgyje prasivalius jį dulkiu siurbliu ar kompresoriumi, įstatyti jį atgal į angą ir prijungti.
Dar keli svarbūs Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) rekuperacinės sistemos parametrai. (NKR) šilumos išsaugojimo koeficientas, kai sistema veikia rekomenduojamu pirmu greičiu, siekia 90% ir šis faktas yra patvirtintas sertifikatais, bandymais ir realių klientų patirtimi visame pasaulyje ir Lietuvoje. Kalbant apie šilumos išsaugojimo koeficientą ypač svarbu pabrėžti, kad (NKR) rekuperatorių šilumokaičiai, veikimo metu niekada nepradeda užšalinėti, nors lauke būtų ir – 35 laipsniai šalčio. Todėl jiems nereikia jokių papildomų pritekančio oro pašildymo įrengimų. Be to esant net dideliems šalčiams lauke, (NKR) įrengimai , užtikrina gan aukštą šilumos išsaugojimo koeficientą. Todėl net ir šaltą žiemą, (NKR) rekuperatoriai vėdina ir saugo šilumą puikiai, į patalpas tiekdami tik pašildytą lauko orą, todėl juos išjunginėti nėra jokių priežasčių.
Dar apie Naujos Kartos Rekuperatorius (NKR) vėdinimo įrengimų veikimo principus.
Vėdinimo įrengimai (NKR) su patalpose sukauptos šilumos išsaugojimo funkcija, montuojami poromis ir sujungiami į bendrą valdiklį, kuris sinchronizuoja jų darbą. Veikimo metu, kuomet vieno įrenginio varikliukas orą pučia į patalpas, kito įrenginio varikliukas orą iš patalpų šalina. Tokiu būdu kuriami slėgių skirtumai ir prie orą šalinančio įrenginio slėgis mažėja, o prie orą tiekiančio didėja ir oras patalpose juda nuo didesnio slėgio link mažesnio. Šis procesas vyksta 70 sekundžių, tuomet abiejų įrenginių varikliukai sustoja ir pradeda suktis į priešingą pusę, t.y. tas kuris tiekė orą į patalpas, pradeda šalinti, o tas kuris šalino pradeda tiekti. Ir kas 70 sekundžių jie taip kaitaliojasi. Tokiu būdu oras esantis tarp įrenginių labai gerai maišosi ir gerai vėdinasi ir kambarių kampai. Tokia (NKR) Naujos Kartos Rekuperatoriu pora gali vėdinti vieną bendrą patalpą arba du atskirus ir net dvejomis durimis uždarytus kambarius, jeigu po durimis yra bent 1 centimetro tarpelis. Oro šalinimo metu, iš kambario išpučiamas oras, tekėdamas pro keraminį bloką, palieka jame savo temperatūra, o po 70 sekundžių, iš lauko ateinantis oras tekėdamas pro tą patį keraminį bloką, į patalpas patenka tik tada, kai paima keraminiame bloke sukauptą kambario temperatūrą ir bloke palieka savo temperatūrą. Taigi keraminiai blokai, visuomet kaupia kambario temperatūrą ir iš lauko ateinančiam orui šią kambario temperatūra perduoda. Todėl žiemos metu, pritekantis šaltas oras pašildomas iki kambario temperatūros, o vasaros metu pritekantis karštas oras atvėsinamas iki kambario temperatūros. Taip veikdami jie išsaugo iki 90 % patalpoje sukauptos temperatūros. Jei kalbėti moksliškai apie fizikinių procesų sąvokas, tai (NKR) vėdinimo sistema šilumą ne rekuperuoja, t.y. ne momentaliai perduoda, o regeneruoja, t.y. pirma sukaupia, o po to perduoda. Todėl taisyklingiau įrenginius (NKR) vadinti ne rekuperatoriais, o regeneratoriais. Bet kadangi šie (NKR) įrengimai patalpų vėdinimo prasme atlieka tą pačią funkciją, kaip ir daugelio Lietuvių sąmonėje tapę tradiciniais plokšteliniai rekuperatoriai su ortakių sistema, tai mes dėl paprastumo ir aiškumo vadiname juos rekuperatoriais.
Įrenginiai Naujos Kartos Rekuperatoriai (NKR) valdomi arba paprastu dviejų klavišu jungtuku arba išmaniuoju valdymo pulteliu liečiamu ekranu. Šiais valdikliais junginėjami įrengimų (NKR) veikimo greičiai ir nuo jų veikimo greičių priklauso pakeičiamo oro kiekiai ir šilumos išsaugojimo koeficientai.
Vėdinimo įrengimų (NKR) atliekamas procesas atrodo paprastas, bet kad realybėje jis vyktu tinkamai, atitinkant reikiamus šilumos išsaugojimo koeficiento parametrus, reikiamos drėgmės palaikymo, pakeičiamo oro kiekio parametrus ir triukšmingumo lygi, svarbu kiekviena, net smulkiausia šilumokaičio ir varikliuko detalė. Labai svarbu tinkama varikliukų veikimo sinchronizacija ir jų sukimosi greitis. Jeigu nors mažiausia detalė neapskaičiuojama, iškarto ženkliai keičiasi oro srautai, garsas ir šilumos išsaugojimo koeficientas.
Jei kažkokioje namo vietoje nėra galimybės sumontuoti dviejų rekuperatorių (Naujos Kartos Rekuperatorius), tuomet siūlome rekuperatorių (NKR) eGO. Tai ta pati dviejų (NKR) rekuperatorių sistema, tik suspausta į vieną vamzdį. Tas pats 160 mm vamzdis į kurį montuojami (NKR) modelio rekuperatoriai, per vidurį padalintas į dvi dalis, pastatyti du varikliukai ir specialūs, oro srautus atskiriantis, difuzoriai. Kadangi šiame modelyje oro kanalai siaurėja per puse, tai beveik per puse sumažėja ir šio rekuperatoriaus keičiamo oro kiekiai. Šis rekuperatorius pritaikytas atskirai vėdinti vieną kambarį, vėdinimo metu kambaryje kuria nedidelį sūkurį ir neleidžia iš kambario orui pasišalinti į kitas patalpas. Todėl ypač tinka virtuvėms ir erdviems sanmazgams.
(NKR) gamina ir pigesnę vėdinimo sistemą, kuri neturi šilumos saugojimo funkcijos. Ši (NKR) vėdinimo sistema be patalpų temperatūros rekuperacijos funkcijos, t.y. be patalpose sukauptos šilumos saugojimo funkcijos, Lietuvos klimatinėmis sąlygomis, individualiuose žmonių būstuose naudojama jau kelis metus ir pilnai pasitvirtino. Ją sudaro kiekviename kambaryje į sieną montuojamos orlaidės ALD – R 160 ir specialūs, kelių skirtingų modifikacijų, slėginiai ventiliatoriai Silver, kurie montuojami į san. mazgus ir virtuvę. Veikimo principas, - slėginiai ventiliatoriai nuolatos, pirmu greičiu veikia be garso, tokiu būdų nuolatos viso būsto patalpose kuria nedidelį vakuumą ir dėl to į patalpas per orlaides nuolatos teka oras. Orlaides sudaro visiškai garsą iš lauko užblokuojantys ir šalčio tiltus nutraukiantys žiedai, vėjo vožtuvas, oro filtras, oro pralaidumą reguliuojanti membrana, plastikinis vamzdis, lauko grotelės ir vidaus difuzorius toks pat kaip ir (NKR) rekuperatoriaus . Nors visa orlaidė namo sienoje montuojama 16 cm diametro angoje, tačiau sumontuotoje orlaidėje, per orlaidės vidurį liekanti oro pritekėjimo anga, yra labai siaura. Tokia sistema su slėginiais ventiliatoriais Silver, kaip ir (NKR) rekuperatoriai, užtikrina, kad namuose oras būtų nuolatos gaivus, tinkamo drėgnumo, sienos bei langai visuomet būtų sausi ir nuolatos veikdama irgi vartoja mažai elektros (vienas Silver ventiliatorius 5 W). Tačiau vėdinimo sistemoje su ištraukimo ventiliatoriais Silver, per šalčius esant žemiau nei minus 10, gali pasijausti kiek pastabesni patalpose sukauptos šilumos nuostoliai. Bet jei orlaidės sumontuotos teisingoje vietoje, patalpose jokio diskomforto dėl šaltų srovių nebus, jei per šalčius radiatoriai ar grindinis šildymas skleis pakankamą šilumą. Kiekvienas slėginis ventiliatorius Silver, nuolatos veikdamas beveik be garso, iš patalpų per valandą pašalina 30 m3 oro, o orlaidėse stovinti membraną neleidžia pro jas tekėti didesniam nei 15 m3 oro srautui per valanda. Per orlaidę į patalpas pritekantis oras nepučiamas tiesiai, o (NKR) difuzoriaus paskirstomas į 4 skirtingas puses palei sieną, todėl gerai maišosi su patalpų oru (per šalčius su nuo šilumos šaltiniu kylančiu šiltu oru). Vasaros karščių metu, tokioje sistemoje su slėginiais ventiliatoriais, galima uždaryti orlaides esančias saulės atokaitoje, ir palikti atviras tik tas kurios pavėsyje, tuomet į namą bus traukiamas kiek vėsesnis oras. Tokia sistemą Lietuvoje esame sumontavę ir renovuotuose ir nerenovuotuose senos statybos daugiabučiuose, ir naujuose ir senuose butuose ir namuose. Visur atsiliepimai puikūs ir žmonės patenkinti jos veikimu.
Dar pateiksiu (NKR) Silver slėginių ventiliatorių ir orlaidžių parametrus. Šiems parametrams Lietuvos rinkoje analogu nėra.
Silver ventiliatorių išskirtiniai parametrai:
- sukuriamas slėgis 221 Pa;
- du greičiai;
- triukšmo lygis 24 dB prie pirmo greičio ir 35 dB prie antro;
- elektros sąnaudos - 5,2 prie pirmo greičio, 10,9 prie antro greičio.
Orlaidžių RLD-R 160 išskirtiniai parametrai:
- garso izoliacija 54 dB
- oro srauto reguliavimas nuo 15 m3/h iki 25 m3/h, arba visai užsidaro;
- pilnavertė termoizoliacija tarp sienos ir pritekančio oro.
Dar kažkiek palyginau (NKR) beortakines vėdinimo sistemas su kitomis beortakinėmis vėdinimo sistemomis, išdėstysiu savo požiūrį, kuri paremiu faktais iš praktikos ir logika.
Jei paliginti (NKR) su kitomis beortakinėmis vėdinimo sistemomis, tai sertifikuota, beortakinė, rekuperacinė vėdinimo sistema kurią siūlo (NKR), šiuo metu Lietuvos rinkoje kainuoja mažiausiai. Pigiau galima rasti, - beortakinę vėdinimo įrangą be rekuperacijos, arba analogišku principu kaip ir (NKR) rekuperatoriai sukurtas vėdinimo įrangos kopijas. Rekuperacijos funkcija turintys, beortakiniai, bet už (NKR) pigesni įrengimai arba neveiks kaip sistema arba jų veikimas nebus patvirtintas sertifikatais, arba ir tas ir tas viename. Kiek mes analizuojame ir stebime būtent vėdinimo įrangos rinką, tai gaminamos ir parduodamos pigesnės (NKR) kopijos, nuo (NKR) ženkliai atsilieka pagal šilumos išsaugojimo koeficientą ir triukšmingumą, nors aišku šių įrengimų pardavėjai aiškina ir įrodinėja, kad jų įrengimai tokie pat geri kaip ir (NKR). Yra ir daugiau reikšmingų parametrų, kuriais (NKR) lenkia pigesnes kopijas. Be to iš žmonių pasakojimų, kurie yra susimontavę pigesnes (NKR) kopijas, mes sužinome, kad pigesnių kopijų pardavėjai dažnai žmonėms meluoja. Kadangi jų įranga neturi sertifikatų, kurie patvirtintu, kad jų įrengimai gali veikti kaip sistema, tai pardavėjai patys sugalvoja, kiek, kokių ir kaip pas žmogų turėtu būti sumontuota įrengimų ir meluoja, kad viskas veiks labai gerai. O realybėje su tokia įranga žmonės žiemą arba šąla, arba ją išjunginėja ir užkiša angas, ir dar kenčia nuo garsaus ūžesio. Ir tokiais veiksmais dar kenkia visoms beortakinėms sistemoms,, kadangi žmonės labai nesigilindami kokia tiksliai beortakinė sistema veikia prastai, pradeda skleisti gandus, kad visos beortakinės sistemos yra pigi ir prastai veikianti alternatyva ortakinėms sistemoms. Ir net jei garsiai ūžiančias ir žiemą šaldančias pigesnes (NKR) kopijas parduodantys žmonės, siūlytu ir montuotų visą savo vėdinimo įrangą kaip vientisą būsto vėdinimo sistemą, su visais reikiamais priedais ir reikiamai ją sureguliuotu, tai jų kaina beveik nesiskirtų nuo (NKR). O kas pasakys, kaip bus su pigesnėmis (NKR) kopijomis tarkim po 15 ar 20 metų? Kaip bus su jų atsarginėmis dalimis ir koks servisas joms bus atliekamas? Be to (NKR) yra išbaigta sistema, yra daug visokiausių įrangos priedų, filtrų, galimybių kombinuoti rekuperacija su mechaninio ištraukimo sistemą ir kiekvienas klientas gali komplektuoti sistemą pagal savo poreikius. Tai apibendrinant išvadas apie panašiu principu, kaip ir (NKR) veikiančias, bet pigesnes alternatyvas, galima konstatuoti, kad - pigi prekė iš bėdos ir yra pigi prekė iš bėdos, kuri skirta visai pinigų neturintiems žmonėms nors kažkiek pagerinti patalpų vėdinimą.
Vokietija yra aiški pasaulio lyderė pagal naujoves ir inovacijas statybose. Ir šiuo metu beveik jau visi Vokietijos gamintojai gaminantys plokštelinius rekuperatorius ortakinėms sistemoms, pamate, kokią vertę žmonėms duoda (NKR) beortakinės vėdinimo sistemos, specialiai gyvenamųjų butų ir namų rinkai, pradėjo gaminti (NKR) analogus. Bet Lunos būdami šių sistemų lyderiais visame pasaulyje, sugeba visus analogiškos kokybės konkurentus nukonkuruoti mažesne kaina. Taigi visi kokybiški beortakiniai rekuperatoriai, veikiantys panašiu principu kaip ir (NKR), šiuo metu yra brangesni.
Pastaruoju laikotarpiu Vokietijoje, į individualius būstus žmonės statosi dažniausiai tik tokias beortakines sistemas, kadangi jos turi daug jau minėtų pranašumu. Apibendrinant pagrindiniai pranašumui yra 6:
- aukštas šilumos gražinimo koeficientas prie bet kokių neigiamų lauko temperatūrų, be jokių papildomų šilumokaičio pašildymo sprendimų;
- sumontuojama sienose, todėl jai nereikia eikvoti nei vieno kvadratinio centimetro būsto ploto;
- sumontuojama labai greitai ir gan paprastai;
- labai paprasta priežiūra ir valdymas;
- veikdama vartoja labai mažai elektros, prie bet kokių lauko temperatūrų;
- Lunos vėdinimo įranga nepririšama prie NT objekto ir ją panaudojus galima lengvai išimti ir parduoti, kaip ir bet kokią kitą kilnojamą buitinę techniką.
Taigi jei savo name susimontuosite (NKR) vėdinimo sistemą, tai garantuotai turėsite puikią vėdinimo sistemą, kuri beveik neeikvos jūsų pinigų elektrai ir jei atsiras būtinybė, ją bet kada galėsite parduoti, susigražindami gan ženklią dalį sumokėtų pinigų. (NKR) siūlo, šiuo metu pažangiausius pasaulyje vėdinimo sprendimus, turi visus reikiamus sertifikatus ir garantijas. Tarkim turi labai svarbų sertifikatą, kuriuo nepriklausomi vėdinimo ekspertai patvirtino, kad tinkamai sumontuoti (NKR) įrengimai, veikia kaip pilnavertė priverstinio namo vėdinimo sistemą. Taip pat yra sertifikatas, kuris patvirtina, kad (NKR) įrengimai tinka ir aukščiausios, A+++ klasės pasyviems namams.